Diş Lekeleri

Burada yer alan içerik bilgilendirme amaçlıdır.
Teşhis ve tedavinin diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir.

Diş Lekeleri AnkaraDişleriniz lekenmiş ya da renklenmiş ise ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, en uygun çözüm eczane ya da marketlerden diş beyazlatıcı ev kitleri almak gibi görünebilir.

Bu gibi ürünler tüketicinin beklentilerini karşılayamazlar. En uygun hareket diş hekiminiz ile birlikte bu sorunu çözmektir.

Birkaç çeşit diş lekelenmesi ya da diş renklenmesi vardır. Bunları kısaca yüzey renklenmeleri, yumuşak eklentiler ve diş yapısının adeta bir parçası haline gelmiş lekelenmeler şeklinde özetleyebiliriz.

Koyu kahverengi renklenmeler çay, kahve ve sigara gibi kuvvetli renklendirici maddelerin etkisiyle oluşurlar. Bu renklenmeler diş hekiminizin yapacağı parlatma işlemi ve günlük düzenli diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi ile ortadan kaldırılabilir.

Kolaylıkla ortadan kaldırılamayan bir lekelenme türü, sert gıdalar ya da kötü alışkanlıklar (buz çiğneme) nedeniyle dişlerde oluşan mikroçatlakların içine sızan renklenmelerdir. Bu tip renklenmeler basit polisaj işlemleri ile ortadan kaldırılamazlar.

Başka bir tür lekelenme ise fırçalanmayan dişlerin üzerine biriken ve bakteriyel plak olarak adlandırılan yapışkan bir film tabakası nedeniyle oluşur. Tükürük içerisindeki mineraller ile zamanla kalsifiye olan bu tabaka diş taşı adını alır. Tipik olarak dişeti hattında oluşan bu kalsifiye tabaka ve renklenme diş hekiminizin yapacağı diş taşı temizliği ve polisaj işlemi ile ortadan kalkar.

Diş Lekeleri