Laminate Veneer'ler

Burada yer alan içerik bilgilendirme amaçlıdır.
Teşhis ve tedavinin diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir.

Kompozit Laminate Veneer'ler

Laminate VeneerlerBu tür dolgu maddeleri dişlerdeki madde kayıplarını restore etmek, estetik görünümü iyileştirmek için kullanılabilmektedir. Arka bölgedeki dişlerde dolgu maddesi olarak kullanımı olan kompozit rezinler ön bölgede bahsi geçen problemleri çözmekte en çabuk uygulamalardır.

Kullanımlarının en büyük avantajı tek ve kısa seanslarda uygulanabilmeleri, az miktarda diş dokusunun kaldırılması, anestezi uygulamasının minimum olması, estetik porselen restorasyonlardan daha ucuz olmaları şeklinde özetlenebilir.

Dezavantajları ise zaman içinde kırılmaların oluşabilmesi, diş ile bağlantılarının zaman içinde azalabilmesi ve bu bağlantının travma ile tamamen ortadan kalkabilmesi, renklendirici gıda ve içeceklerde renklerinin bozulması, dişeti sınırlarının iyi olmadığı ya da hijyenin iyi sağlanmadığı durumlarda dişeti iritasyonlarının meydana gelebilmesidir.

Porselen Laminate Veneer'ler

Günümüzde kozmetik diş hekimliğinde kullanılan en etkili teknik şüphesiz porselen laminate'lerdir. İnce bir porselen tabakanın diş yüzeyine yapıştırılması şeklinde özetlenebilecek bu teknik kompozit laminatelere kıyasla çok daha başarılıdır. Estetiğinin çok daha iyi olması, zaman içinde kompozitler gibi renklenmemesi, dişeti uyumunun daha iyi olması gibi avantajları vardır.

Porselen laminate veneer uygulaması için diş üzerinden kaldırılması gereken doku miktarı vakaya göre değişmektedir. Öncelikle her vakaya da uygulanması doğru olmayan bu tekniğin seçiminden önce hastanın alt ve üst çene dişleri arasındaki ilişkilerinin (oklüzyon), çene hareketlerinin, hastanın çiğneme alışkanlıklarının hekim tarafından önceden incelenmesi gerekmektedir.

Uzun dönem tedavi başarısı bekleyen hastalar için en uygun seçim olan bu tekniğin uygulaması son derece hassasiyet gerektirmektedir. Ayrıca tamirleri de son derece zor olup bu tip restorasyonları kullanan hastaların dişlerini ani ya da kronik darbelerden korumaları gereklidir.