Porselen Kuronlar

Burada yer alan içerik bilgilendirme amaçlıdır.
Teşhis ve tedavinin diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir.

Porselen kuronlarDiş kuronlama ya da kaplama en radikal diş tedavisi olmakla birlikte, gerek estetik görünümü arttırmak ve sağlamak, gerek aşırı madde kaybı meydana gelmiş ya da kanal tedavisi görmüş dişlerin dayanıklılığını arttırarak ömrünü uzatmak yönünden son derece başarılı bir tedavi şeklidir. Kuronlanacak diş her yönden üzerine gelecek estetik materyal kadar küçültülerek kaplanmaya hazır bir hale getirilir. Porselen kuronlar doğru uygulandığı zaman mükemmel estetik sonuçlar verebilmektedir.

Porselen kuron yapımında kullanılabilen materyaller çeşitlidir. En bilinen materyal metal destekli porselendir. Porselenin dayanıklılığı bir metal alt yapı ile arttırılır. Böyle bir restorasyonun en büyük dezavantajları ışık geçirgenliğinim olmaması nedeniyle doğal bir görünüm sağlanmasındaki güçlükler ve dişeti çekilmesi sonucu porselenin altındaki metalin ortaya çıkması ile estetiğin bozulmasıdır.

Günümüzde zirkonyum gibi metal desteksiz porselen sistemleriyle daha estetik restorasyonlar yapabilmek mümkündür. Bu gibi restorasyonlar ışık geçirgenliklerinin olması, dayanıklılıklarının yüksek olması, altyapılarının bilgisayar destekli sistemlerle üretilmesi sonucu dişe uyum hassasiyetlerinin daha iyi olması, alerjik özelliklerinin olmaması gibi avantajlara sahiptir.

Porselen kuronlar