Porselen Köprüler

Burada yer alan içerik bilgilendirme amaçlıdır.
Teşhis ve tedavinin diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir.

Porselen köprülerDiş eksikliklerinin olduğu durumlarda, her vakaya göre farklı tedavi yaklaşımları olmakla birlikte porselen köprüler bir alternatiftir. Dişsiz alanların dental implantlar ile restore edilmesi ya da dişsiz alanın ortodontik tedavi ile kapatılması da diğer alternatif tedavi yöntemleri olabilir.

Porselen köprüler de aynı porselen kuronlarda kullanılan teknik ve sistemlerle yapılmakta olup son derece estetik sonuçlar sağlanabilecek restorasyonlardır.

Özetle, dişsiz boşluğa komşu olan dişlerin mümkün olduğunca birbirlerine paralel bir şekilde küçültülmesi ve bu dişlerin bir restoratif materyal ile birbirine bağlanması şeklinde uygulanırlar. Kullanılan restoratif materyal metal destekli porselenler olabileceği gibi zirkonyum porseleni de kullanılabilmektedir.

Bu tip restorasyonların dişsiz boşluğun üzerinde bulunan kısmına gövde adı verilir. Dişetine komşu olan gövde altlarının normal diş fırçalama ile iyi bir şekilde temizlenemediği bilinmektedir. Bu tip restorasyonların altı ara yüz fırçaları ya da özel diş ipleri ile temizliğinin sağlanması gerekmektedir.