Bebeklerde Ağız Bakımı

Burada yer alan içerik bilgilendirme amaçlıdır.
Teşhis ve tedavinin diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde Ağız Bakımı Bebeğinizin ilk dişleri ağıza sürmeden önce de dişetlerine bakım yapmalısınız. Süt veya mama ile beslemeden sonra temiz bir gazlı bez parçasını parmağınıza sararak bebeğin dişetlerini silmeniz ağızda kalan artıkların uzaklaştırılması için idealdir.

İlk dişler sürdüğünde ise bebekler için özel üretilmiş yumuşak ve seyrek kıllara sahip bir fırça ya da işaret parmağınıza geçirerek kullanacağınız özel bir fırça uygun olacaktır. Bu aşamada diş macunu kullanımına gerek yoktur. Fırçayı hafif nemlendirerek uygulayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz fırçadan hoşlanmamış ise gazlı bez ile temizlemeye devam edebilirsiniz.

Süren diş sayısı arttığında çocuklar için özel olarak üretilmiş diş macunları ile fırçalamaya geçebilirsiniz.

Bebeğinizi şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Anne sütünde bile şeker vardır ki ekstra şekerli gıdalar ile dişlerin uzun süre temas etmesi diş çürüklerini arttırır. Bebeğinizi uyuturken biberonuna şekerli içecekler koymayınız, bu gibi alışkanlıklar ileride biberon çürüğü olarak adlandırılan tipte diş çürümelerine neden olur.

Bebeğinizin siz dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi yaparken sizi izlemesine müsade etmeniz ona iyi bir örnek olacak, sizi taklit etmesini sağlayacak ve bu da erken yaşta iyi bir ağız hijyeni geliştirmesinde yardımcı olacaktır.